اخبار


اخبار
گوشی‌ هوشمند
رشد 37 درصد میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار چین
  • 01\08\1395

تا پیش از عرضه‌ی آیفون 6 و 6 پلاس به بازار، بسیاری از کمپانی‌ها برای عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند میان‌رده و پایین رده‌ی ارزان قیمت به بازار چین در حال رقابت بودند، حال آنکه پس از عرضه‌ی پرچمداران اپل به بازار، میانگین گوشی‌های هوشمند در بازار چشم بادامی‌ها تا 40 درصد افزایش یافته است. پس از عرضه‌ی آیفون 6 و آیفون 6 پلاس با بهره‌گیری از صفحه‌ی نمایش بزرگ‌تر در مقایسه با نسل‌های پیش به بازار، این کمپانی با استقبال کاربران روبرو شد، بطوریکه حتی در کشور چین نیز بخت و اقبال با اپل یار بود، بطوریکه پرچمداران این شرکت موفق می‌شدند در هر فصل در میان کمپانی‌هایی که بیشترین فروش را داشتند، جای بگیرند. همین موضوع باعث شده تا میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند عرضه شده به بازار چین با افزایش محسوسی روبرو شود. از دیرباز چین به بازاری محبوب برای گوشی‌های هوشمند ارزان قیمت که بعضا قیمتی پایین‌تر از 100 دلار دارند، شناخته می‌شد. به گزارش بلومبرگ و براساس آماری که توسط IDC منتشر شده، در جریان سه ماهه‌ی سوم سال 2014 میلادی، میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار چین 192 دلار بود؛ حال اعداد نشان از افزایشی 37 درصدی دارند، بطوریکه براساس آمار منتشر شده برای فصل اول سال جاری، میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار چین به 263 دلار رسیده است. میانگین قیمت گوشی‌های هوشمند در بازار جهانی نیز 297 دلار است. با توجه به اینکه تولیدکنندگان چینی همچنان با در نظر گرفتن قیمت به عنوان اولین معیار به ارائه‌ی محصولات خود می پردازند، رشدی 37 درصدی بسیار جالب توجه است. رشد میانگین قیمت بازار با نگاهی به رشد کلی عرضه‌ی گوشی‌های هوشمند که 4 درصد کاهش یافته، بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. این برای اولین بار در 6 سال گذشته است که بازار گوشی‌های هوشمند در چین کاهش عرضه را به خود دیده است، هرچند اپل با رشدی 62 درصدی روبرو بوده است. کیتی فاک، مدیر اجرایی IDC در چین چنین اظهار نظر می‌کند: بازار گوشی‌های هوشمند در حال رسیدن به نقطه‌ی اشباع است. بازار چین اغلب به عنوان یک بازار در حال توسعه در نظر گرفته می‌شود در حالی که حقیق چیز دیگری است. اکثر گوشی‌های فروخته شده در بازار چین از نوع هوشمند است که این موضوع بازار چین را شبیه به بازار کشورهایی نظیر آمریکا، بریتانیا، استرالیا و ژاپن می‌کند. همچون کاربران در این بازارها، چینی‌هایی که از گوشی‌های معمولی استفاده می‌کنند، درصدد بروزرسانی و استفاده از یک گوشی هوشمند هستند.
اولین تبلت بریلی
برای اولین بار در جهان، اولین تبلت بریلی با نام Blitab
  • 01\08\1395

اولین تبلت بریلی برای افراد نابینا و کم بینا استارت‌آپ استرالیایی Blitab Technology که تبلت جدید بریلی را توسعه داده، مدعی شده که این تکنولوژی انقلابی، می‌تواند به منظور ایجاد و گسترش دنیای دیجیتالی به افراد نابینا و کم‌بینا مفید واقع شود، این استارت‌آپ اعلام کرده که پس از تبلت Blitab، اولین گوشی‌هوشمند بریلی را نیز توسعه خواهد داد. اسلاوی اسلاوو مدیر ارشد و بنیانگذار Blitab Technology در طول کنفرانس Hello Tomorrow پاریس که مصاحبه‌ای با IBTimes UK داشت، گفت:ما در حال ساخت اولین تبلت لمسی برای افراد نابینا و کم‌بینا هستیم. کاری که ما در حال انجام آن هستیم،‌ ایجاد یک تکنولوژی جدید است که خط بریل را به دنیای دیجیتالی انتقال داده و راه‌حلی نوین و نوآورانه را برای استفاده‌ی نابینایان از دستگاه‌های الکترونیکی بدون عناصر مکانیکی ارائه می‌کند. این تکنولوژی انقلابی است که ما قصد داریم یک مشکل بزرگ را با آن برطرف کنیم و این مشکل مربوط به افراد نابینا است. تکنولوژی جدید به حد کافی اندازه‌ی خوبی دارد؛ از این‌رو به راحتی می‌توانیم تصاویر لمسی مانند نقشه‌ها و گرافیک را بر روی تبلت نمایش دهیم. از جمله‌ی این نمایش‌ها می‌توان به اشکال هندسی اشاره کرد که این اشکال می‌توانند ابزاری آموزشی برای افراد نابینا و کم‌بینا قرار گیرند. در حال حاضر برخی تکنولوژی و دستگاه‌هایی وجود دارد که قیمت آن‌ها بسیار گران بوده و تنها خطوط بریلی را تولید می‌کنند. این دستگاه‌ها ۴۰ سال قبل توسعه داده شده و به دلیل عدم عرضه‌ی نوآوری در این زمینه، تنها این محصولات در بازار برای افراد نابینا در دسترس است. ما دارای این عقیده هستیم که افراد نابینا باید در حوزه‌ی دیجیتالی که ما در آن زندگی می‌کنیم، نیز فعالیت داشته باشند. در این عصر دیجیتال که گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها حضور پررنگی دارند، باید افراد نابینا نیز از آن‌ها استفاده کنند. این افراد از حق وب‌گردی، خواندن و دانلود کتاب‌ها برخوردار هستند. تنها یک درصد از کل کتاب‌های جهان به زبان بریلی چاپ شده که البته تولید و چاپ این دسته از کتاب‌ها بسیار گران است. دستگاه‌های مشابه موجود در بازار مکانیکی بوده و تنها اجازه‌ی اجزای یک خط از بریل را می‌دهد. علاوه بر این، دستگاه‌های مذکور قیمت سه برابر تبلت جدید را دارند؛ تبلت Blitab با قیمت ۲٫۵۰۰ یورو به فروش می‌رسد. همچنین تولید دستگاه‌هایی مانند Anagraph پیش از عرضه به بازار متوقف شده است. تبلت Blitab از حباب‌های مایع به منظور تولید نوشته‌های لمسی یا تصاویر کمک می‌گیرد، همچنین تکنولوژی مذکور این امکان را فراهم می‌کند که متون را از فلش، مرورگرها و تگ‌های NFC خوانده و آن‌ها را به متن قابل لمس کردن و خواندن افراد نابینا تبدیل کند. در انگلستان مؤسسه‌هایی مانند RNIB و بانک Barclays به دلیل پتانسیل‌ بالای این تکنولوژی برای کمک کردن به افراد نابینا، علاقه‌ی زیادی به تبلت Blitab نشان داده‌اند. در حال حاضر نمونه‌های اولیه‌ی این تبلت در حال ساخت است؛ اما اگر سرمایه‌گذاری‌های حول این تکنولوژی بیشتر باشد، استارت‌آپ Blitab Technology امیدوار است تا ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ آن‌ را روانه‌ی بازار کند.
مبتکران فناوری
۹ نفر از ثروتمندترین و جوان‌ترین مبتکران در دنیای فناوری
  • 07\04\1393

نمونه‌ی بارز یک فرد موفق و جوان کسی نیست جز مارک زاکربرگ ۳۱ ساله که با ایده‌ای بزرگ شبکه‌های اجتماعی را دگرگون و خود را بسیار ثروتمند کرده است. اما در کشورهای مختلف نیز افراد جوان و ثروتمند مانند او وجود دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد. مارک زاکربرگ زمانی که فکر ساخت فیسبوک را در اتاق خوابگاهش در سر می‌پروراند ۲۳ سال داشت و هیچ وقت تصور آن را نمی‌کرد که در سایه‌ی فیسبوک به یکی از جوان‌ترین میلیاردرهای دنیا تبدیل شود. در ماه مه گذشته، زمانی که او ۳۱ سالگی خود را جشن می‌گرفت سهام او در فیسبوک ۹ میلیارد دلار ارزش داشت. قطعا زاکربرگ یک اسوه و نمونه برای هم رده‌های خود است اما افراد دیگری در سراسر دنیا زندگی می‌کنند که مانند او جوان و ثروتمند هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. روسیه: پاول دوروف ۳۰ ساله که شبکه‌ی اجتماعی معروفی به نام VK ساخته است پاول دوروف ۳۰ ساله، مارک زاکربرگ روسیه لقب گرفته است چون که شبکه اجتماعی او با نام VK کاربران بیشتری نسبت به فیسبوک در روسیه دارد. متاسفانه دوروف در سال گذشته مجبور به ترک روسیه شد چرا که مدعی بود دولت روسیه درصدد غصب شرکت او بوده است. او در حال حاضر مالک اپلیکیشن پیام‌رسان محبوب تلگرام است. ایرلند: پاتریک و جان کولیسون که به طور مشترک شرکتی ۵ میلیارد دلاری را پایه‌گذاری کرده‌اند دو برادر به نام‌های پاتریک و جان کولیسون که هر دو ۲۶ ساله هستند، مارک زاکربرگ‌های ایرلند لقب گرفته‌اند چرا که استارت‌آپ آن‌ها به نام استرایپ توانسته موفقیت‌های زیادی کسب کند. این دو برادر در حال حاضر در سیلیکون ولی زندگی می‌کنند. استرایپ به تازگی برای راه‌اندازی سرویس اپل پی قراردادی ۵ میلیارد دلاری به امضا رسانده است.
اثر انگشت
انتشار تیزرهای رسمی مربوط وان پلاس 2 همچنان ادامه دارد.
  • 01\08\1395

پس از تأیید استفاده از تراشه‌ی اسنپدراگون 810 و پورت USB نوع C در نسل جدید پرچمدار وان پلاس، حال این کمپانی چینی وجود سنسور اثر انگشت را نیز در گوشی هوشمندش تأیید کرده است. انتشار تصاویر منتسب به این گوشی‌هوشمند شبهات را در خصوص استفاده از سنسور اثر انگشت افزایش داده بود که با تأیید وان پلاس، کاربران از وجود این سنسور اطمینان حاصل کردند. وان پلاس مدعی است که سنسور اثر انگشت تعبیه شده در وان پلاس 2 از جمله‌ی دقیق‌ترین و بهترین سنسورهایی است که در بازار وجود دارد. پس از عرضه‌ی گوشی‌هوشمند سامسونگ که از وجود سنسور اثر انگشت بهره می‌برد، بسیاری از عملکرد آن احساس رضایت نکردند. یافتن کمپانی مناسب برای تولید سنسور اثر انگشت، یکی از اولین و مهم‌ترین قدم‌هایی است که تولیدکنندگان باید در آن دقت بالایی داشته باشند. برای مثال می‌توان به اپل اشاره کرد که سنسور اثر انگشتش از ابتدا با مشکلات کمی روبرو شده است. هرچند وان پلاس اشاره‌ای به تولیدکننده‌ی سنسور اثر انگشتش نکرده، اما مدعی است که این سنسور، از سرعت و دقت بالایی در شناسایی اثر انگشت برخوردار است. ضمناً این کمپانی اعلام کرده که این سنسور با عمکلرد گوشی‌هوشمند همخوانی بالایی خواهد داشت. وان پلاس اشاره‌ای به محلی که سنسور اثر انگشت در آن تعبیه شده نکرده است، اما به این نکته اشاره کرده که این سنسور قادر است تا پنج اثر انگشت متفاوت را شناسایی کند.
نظرات کاربران
ارسال نظر